Apartamenty „Krzywe Okna”
Niecodzienne budynki? Krzywe okna? Być może jest do dla Ciebie temat abstrakcja. Wyjaśniamy – to możliwe. W 2007 roku na terenie miasta Zielona Góra został wybudowany obiekt, który może poszczycić się nieregularnym kształtem stolarki otworowej. Zaskakuje i zachwyca jednocześnie.
Gdzie dokładnie się znajduje i skąd pomysł?
Mieści się przy al. Konstytucji 3 Maja 2, jednej z głównych ulic miasta. Ze względu na kształt oraz elewację nazywany jest zielonogórskim domem Gaudiego. Sam właściciel, Pan Dariusz Juszczak przyznaje, że Antonio Gaudi z Barcelony oraz inspirowany twórczością architekta sopocki projekt zachwyciły go na tyle, że postanowił stworzyć budynek w podobnym guście w sercu Zielonej Góry.
Oryginalny pomysł jest konsekwencją bogatej historii okiennej właścicieli obiektu, którzy przez wiele lat zajmowali się produkcją stolarki PCV. Ten innowacyjny i unikatowy projekt to spełnienie marzeń o współczesnej architekturze. Do dziś budzi podziw mieszkańców oraz gości odwiedzających miasto.
Efekt WOW
Projekt „Krzywe okna” wzbudził niemałą sensację. Początkowo nawet odradzano budowę ze względu na nieoczywistą konstrukcję. Mówiono, że to nie możliwe, aby okna z PCV zaprojektowane w ten sposób mogły otwierać się prawidłowo. Do sceptyków pomysłu jak zawsze przemówiły fakty.
Nietypowa konstrukcja niczym nie odjęła podstawowemu przeznaczeniu stolarki otworowej. Wszystkie 10 okien zamontowanych na ścianie frontowej otwiera się bez żadnych problemów dzięki szczegółowo zaplanowanemu procesowi produkcji. Skrzydła nie tylko rozwierają się na oścież, ale też uchylają. Zachwycają wizualnie oraz funkcjonalnie. Dom z krzywymi oknami nie umknął też prasie branżowej. Swego czasu rozpisywano się na temat konstrukcji, zachwalając innowatorskie podejście do instalacji okien wykonanych z PCV. O obiekcie na łamach swojej gazetki wspomniał m.in. producent okuć Winkhaus.
Od strony technicznej…
Proces twórczy nie należał do łatwych. Szkice projektu zostały wykonane w skali 1:1. Budynek rozrysowano na płycie betonowej, gdzie zaznaczono kształty okien i linie budynku. Wszystkie szyby musiały zostać narysowane własnoręcznie z zachowaniem kątów, ponieważ program wykorzystywany przy produkcji okien nie umożliwiał odstępstw od standardowej formy. Rysunki zostały przekazane do producenta, który w oparciu o projekt wykonał odpowiednie szyby. Następnie w małej manufakturze stworzono unikalny produkt okienny. Dlaczego właśnie tam? Z uwagi na konieczność dopasowania sprzętu do projektu. Maszyny produkcyjne zostały przeprogramowane pod odpowiednie kąty cięcia profili. W ten sposób zrealizowano koncept, w który nie wszyscy wierzyli.
Co dziś znajduje się w budynku?
Budynek jest atrakcją, która przyciąga turystów z różnych stron kraju. Zachwyca oknami oraz drzwiami frontowymi obok których nie da się przejść obojętnie. Właściciele pomyśleli o tych, którzy chcieliby pozostać w jego murach na dłużej. Zorganizowali klimatyczny i urokliwy hotel. Do dyspozycji odwiedzających są 4 apartamenty urządzone ze smakiem, w których można poczuć się jak w domu. Dzięki uprzejmości właścicieli każdy może wynająć pokój i obejrzeć świat z perspektywy „Krzywych okien”.
Natomiast zainteresowanych najmem długoterminowym zapraszamy do sekcji z ogłoszeniami na naszym portalu. Wśród nich znajdziecie apartamenty „krzywe okna”. Warto robić rzeczy nietypowe. Zapraszamy.
Komentarze