fbpx

Przygotowania

Zanim postawisz wymarzony dom czeka na Ciebie kilka wyzwań. Prace poprzedzające efekt końcowy odgrywają znaczącą rolę. Zaczynając od podstaw trzeba zadbać o miejsce budowy. Fundamenty nie mogą pojawić się od razu.  

Kupiłeś działkę… Co dalej?  

Odpowiadamy – krok po kroku przebrniesz przez kolejne etapy przygotowawcze. 

KROK 1 – Zastanów się nad budżetem 

Myślisz, że przy ustalaniu budżetu nie czekają na Ciebie pułapki? Nic bardziej mylnego. Zastanawiając się nad limitem kwoty, którą jesteś w stanie przeznaczyć powinieneś pamiętać o ustaleniu tzw. buforu finansowego. Po co? Z przygotowaniem działki bywa jak z życiem. Zawsze pojawia się nieoczekiwany wydatek. Zabezpiecz się i odłóż fundusz awaryjny.   

KROK 2 – Zadbaj o formalności 

Sprawy urzędowe to podstawa. Bez tzw. papierologii nie możesz przejść do prac faktycznych. Sytuacja formalna każdego projektu jest inna. Liczba oraz rodzaj potrzebnych dokumentów uzależnione są od kliku czynników. Znaczenie mają m.in.: przynależne wody gruntowe, właściwości gruntu oraz sam projekt. 

Z uwagi na indywidualny charakter każdej powierzchni, informacji należy zasięgnąć w urzędzie miasta lub gminy, do którego należy działka przeznaczona pod budowę. Kompetencje urzędników w zakresie formalności z pewnością ułatwią Ci sprawę. Nie wahaj się i zapytaj o wskazówki.  

KROK 3 – Badania geotechniczne 

Zanim zaczniesz budować dom musisz skorzystać z usług geodety. Zmiany, które przyniósł rok 2012 zaowocowały obowiązkiem uzyskania opinii geotechnicznej. Badania profesjonalisty służą ustaleniu nośności, specyfiki wód gruntowych oraz innych właściwości gruntu przeznaczonego pod budowę.  

Rezultatem prac geodety będzie dokument podzielony na część opisową i graficzną. Kompendium wiedzy na temat działki to zalecenia odnoszące się do fundamentów, wskazówki, które mogą zabezpieczyć budowę przed wodami gruntowymi oraz inne porady i informacje dotyczące działki.  

KROK 4 –Małe BHP 

Ogrodzenie to podstawa. Uchronisz osoby z zewnątrz przed niebezpieczeństwami placu budowy. Nie chcesz przecież stwarzać zagrożenia dla osób trzecich.  

Uzupełniając temat bezpieczeństwa, twoim obowiązkiem jest odpowiednie składowanie materiałów przeznaczonych do budowy. Mówi o tym prawo budowlane. Doradzamy – najlepiej wyposażyć się w kontenery o większych wymiarach i zgodnie z przepisami ustawić je 5 metrów od placu budowy. 

KROK 5 – Grunt na poziomie 

Przygotowując działkę pod budowę domu zadbaj o grunt. Odpowiednie przygotowanie usprawni dalsze prace. W pierwszej kolejności pozbądź się krzewów i chwastów – oczyść działkę. Pozytywnym zabiegiem będzie wyrównanie terenu działki. Przy okazji możesz dodatkowo użyźnić glebę. 

KROK 6 – Dobra energia 

Przy większości prac przyda się prąd i woda. Nie zapomnij o połączeniu działki z siecią elektryczną i wodociągową. Nie wiesz do kogo się udać? Doradzamy.  

Wybierz się do zakładu energetycznego i wodociągowego. W zależności od potrzeb specjaliści pomogą Ci zainstalować tymczasowe bądź stałe przyłącza. 

KROK 7 – Czas na fundamenty 

Po wykonaniu wcześniejszych czynności możesz przejść do prac faktycznych. W tym względzie skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Zadbaj o rzetelną i fachową ekipę budowlaną. Przygotują wykop o odpowiedniej głębokości zgodne z przygotowanym projektem. Następnie swobodnie przejdziesz do dalszych etapów budowy. 

Te kilka kroków to droga do wymarzonego domu. Zakres prac wstępnych jest dość długi, ale mając na względzie swoje własne cztery ściany warto przyłożyć się do każdej czynności.  

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.